Chystáte sa na výmenu strechy na vašom dome, ale vôbec sa neviete orientovať v ponuke jednotlivých strešných krytín? Poradíme vám, ktorá je vhodná pre konkrétne typy budov, a pomôžeme vám vybrať si takú, aby spĺňala kritériá pre najodolnejšiu, najkvalitnejšiu a zároveň esteticky najlepšiu krytinu spomedzi krytín dostupných na slovenskom trhu.
Výber strešnej krytiny
Možno sa vám zdá, že vybrať si strešnú krytinu nie je až také zložité, avšak rovnako ako pri všetkom, aj tu treba prihliadať na určité kritériá. Zohľadniť treba predovšetkým to, v akej lokalite a akom prostredí sa vaša stavba nachádza, či ide o budovu v nížine alebo v horách. Na začiatku je určite potrebné poznať to, v akom stave sa nachádza strecha, ktorú idete rekonštruovať. Následne si vyberáte krytinu podľa oblasti, kde sa objekt nachádza, a podľa hmotnosti, kvality, ceny, životnosti i dĺžky záruky strešnej krytiny.
Strešná krytina má za hlavnú úlohu chrániť konštrukciu celého plášťa strechy a takisto celú stavbu pred poveternostnými vplyvmi, silným UV žiarením, mrazom a silnými dažďami, ale aj esteticky dotvoriť celý dojem budovy v konkrétnom prostredí.
Keďže strecha je investíciou na dlhé roky a nie je ani lacnou záležitosťou, pri výbere buďte naozaj obozretný, všetko si poriadne premyslite aj niekoľkokrát a určite nesiahnite po najlacnejšej možnosti, pretože to sa vám v konečnom dôsledku nemusí vôbec vyplatiť a strechu budete musieť pokrývať nanovo.
Aké typy krytín ponúka slovenský trh?
Vo všeobecnosti existuje 5 typov strešných krytín, pričom každý z nich má svoje výhody aj nevýhody a je vhodný pre rôzne druhy budov a do rôznych oblastí Slovenska. Ide o:
- Pálenú strešnú krytinu, ktorá patrí na Slovensku k najpoužívanejšiemu typu krytiny. Pri jej výrobe sa využívajú prírodné materiály – hlina (íl) a voda. Tento typ krytiny je extrémne odolný a vhodný teda aj do oblastí s nepriaznivými prírodnými vplyvmi (silný vietor, extrémne zrážky…). Výhodou pálenej krytiny je aj to, že má hladký povrch, čo zabraňuje usádzaniu nečistôt, prachu, sadzí a tvorbe machu. Životnosť pálených škridiel sa pohybuje v rozmedzí 80 – 100 rokov.
- Betónová strešná krytina pripomína svojím vzhľadom aj vlastnosťami pálené škridly, takisto je veľmi odolná, pevná i mrazuvzdorná a navyše sa vyznačuje nízkou vlastnosťou vsakovať vodu, čo ochráni vašu stavbu najmä pred tvorbou plesní na stenách. Betónové škridly sú 100-percentne recyklovateľné a ich životnosť je až 100 rokov. Hodia sa na novostavby, rekonštrukcie starších striech a takisto do extrémnych klimatických podmienok.
- Asfaltové škridly patria ku krytine s najnižšou hmotnosťou a univerzálnym použitím. Určené sú najmä na pokrývanie striech v dobrom stave, pretože je možné položiť ich priamo na pôvodné škridly, čím si ušetríte hlavne robotu a čas s odstraňovaním tých starých.
- Vláknocementová strešná krytina sa v súčasnosti vyrába z cementu a umelých vlákien. Jej vysoká kvalita súvisí najmä s jej nízkou hmotnosťou, vysokou odolnosťou a výborným estetickým vzhľadom. K dispozícii sú maloplošné vláknocementové krytiny v tvare šablóny, bobrovky alebo obdĺžnika a veľkoplošná vlnitá krytina.
- Plechová strešná krytina má na Slovensku dlhoročnú históriu v používaní na rôzne typy stavieb. Ide asi o najlacnejšiu krytinu zo všetkých spomenutých. Za nevýhodu však môžete považovať to, že o tento typ strešnej krytiny sa treba pravidelne starať a natierať ho náterom odolným voči korózii.
Výber závisí aj od sklonu strechy
Pre pokrytie strechy rodinného domu máte na výber zo širokej škály strešných krytín, avšak zohľadniť určite treba sklon strechy a jej tvar.
Pre ploché strechy je dobrou voľbou asfaltová alebo plechová krytina. Konkrétne ide o využitie asfaltových pásov, ktoré sa aplikujú v dvoch vrstvách, alebo špeciálnych mPVC fólií. Ich výhodou je najmä rýchlosť a jednoduchosť pokladania.
Na strechy so sklonom nad 15° sa odporúčajú veľkoformátové alebo drážkované plechové krytiny, ale aj asfaltové či betónové škridly. Od sklonu 22° a na všetky šikmé strechy sa váš výber môže rozšíriť na širokú škálu betónových a pálených keramických krytín.
Okrem tradičných krytín sú pre ploché strechy alebo tie s nižším sklonom vhodné aj tzv. extenzívne vegetačné systémy, ktoré chránia strechu pred výkyvmi teplôt aj UV žiarením. Takisto znižujú náklady na vykurovanie v domácnosti, eliminujú šírenie hluku, zadržiavajú zrážkovú vodu a zvyšujú ochranu domu proti vzniku požiaru. Vďaka tomuto systému bude váš dom navyše aj skutočne nízkoenergetický.
Strechy do nížinatých a horských oblastí
Tvrdenie, že plechové strechy nie sú vhodné do horských oblastí, pretože nevydržia silný nápor vetra, je mýtus. Siahnuť však určite treba po krytine z pevného plechu, vyhnite sa radšej príliš lacným variantom a dbajte na spôsob zakotvenia plechovej krytiny k strešnej konštrukcii.
Ak sa aj napriek predošlému odseku obávate použitia plechovej krytiny, siahnite po istote v podobe pálenej keramickej krytiny. Tá znesie rôzne klimatické podmienky na celom území Slovenska aj vo všetkých nadmorských výškach. Vhodná je pre moderné stavby, ale aj na historické budovy, vidiecke domy a chaty. Vo vysokohorskom prostredí, kde sa predpokladajú väčšie snehové zrážky a dažde, je ideálna betónová krytina s granulátom, ktorý udrží súvislú vrstvu snehu na streche, čím sa vytvorí prirodzená izolačná vrstva, ale súčasne nehrozí, že by tento typ krytiny nasiakol vodu zo snehu.
Do nižšie položených oblastí je na pokrývanie striech rodinných domov aj pamiatkových objektov vhodná vláknocementová krytina, ktorá je odolná aj voči vetru, ale aj mrazu.